چرا سگ من همیشه گرسنه است؟

چرا سگ من همیشه گرسنه است؟ | پرشین پت لند

یک باور قدیمی در مورد سگ ها وجود دارد و آن اینست که آنها هر چه را که جلویشان می گذارید، خواه گرسنه باشند،  خواه گرسنه نباشند می خورند.

البته این نظر کاملا هم نادرست نیست، اما همه سگ ها هم ماشین های غذا خوری بی عاطفه ای نیستند.

برخی از سگ ها از اینکه هر وقت تمایل به خوردن دارند بتوانند غذا بخورند کاملا راضی هستند و برخی دیگر وقتی احساس سیری می کنند متوقف می شوند و تا وعده ی غذایی دیگر هم بر نمی گردند.

اما مطمئناً تعداد زیادی از سگ ها نیز هستند که رنگ حقیقت را به باور ذکر شده می بخشند.

برای این دسته از سگ ها مهم نیست که چقدر غذا در دسترس شان می گذارید، آنها هرگز از خوردن باز نمی ایستند و تصور اینکه آنقدر می خورند تا منفجر شوند هم چندان دور از ذهن نیست و اینگونه به نظر می رسد که این دسته از سگ ها دائماً گرسنه اند.

چرا سگ من همیشه گرسنه است؟

بنابراین ممکن است از خود بپرسید، “چرا سگ من همیشه گرسنه است؟” اگر بخواهم صریح به شما بگویم پاسخم اینست … ما کاملاً مطمئن نیستیم.

برخی از کارشناسان معتقدند که سگها اساساً بعد از گرگهای اولیه به عنوان منبع غذایی به ما نگاه می کنند آنها خودشان را اهلی کردند –  این کارشناسان بر این عقیده اند که سگ های امروزی جز آن دسته از گرگهایی بوده اند که کنجکاو بودند اما پرخاشگر نبودند و به همین جهت به محل سکونت انسان ها نزدیک شدند تا باقیمانده ی غذاهای انسان ها را جمع کنند و بدین طریق غذای بیشتری بدست آورند.

این امر، همراه با غرایز طبیعی آنها پس از شکار – “غذایتان را بخورید وقتی که گرگهای آلفا به شما اجازه می دهند و پیش از آنکه گرگ های دیگر زودتر از شما این کار را انجام دهند” – به طور طبیعی باعث شد که آنها هر چیزی را که یک انسان پیشنهاد می دهد، حریصانه ببلعند.

البته، برای یک سگ گرسنهرها کردن غذا بر روی پیشخوان ، انداختن آن بروی زمین و یا قرار دادن آن در سطل آشغال می تواند به معنای “پیشنهاد” باشد.

گرگها (یا سگها یی)که به صورت گروهی شکار می کنند نیز مفهوم کمبود غذا به عنوان منبعی محدود را یاد می گیرند.

بخاطر اینکه آنها ممکن است هر روز، یا حتی یک روز در میان غذا نخورند، بنابراین این ذهنیت در آنها نقش می بندد که “تا زمانی که می توانید غذا بخورید” و این عمل حتی در شرایطی که یک سگ هر روز دو یا سه وعده غذایی منظم دریافت می کند نیز ادامه می یابد.

البته سگهای خانگی ما مدت هاست که گرگ وحشی نبوده اند، بنابراین آشتی دادن چنین ویژگی باستانی ای با رفتار مدرن آنها زیاد عالانه نیست. سگهای ما احتمالاً هرگز در شکار بزرگ نشده اند و هیچگاه ملزم به رعایت سلسله مراتب دسته خود برای خوردن غذایشان بعد از رهبران و یا قبل از سایز اعضای گروه نبوده اند.

احتمال دیگر این است که سگهای ما واقعاً گرسنه نیستند. بلکه فقط ما را  به خوبی بازی می دهند تا به آنها غذا بدهیم

چگونه یک سگ گرسنه را اداره کنیم

اگر سگی دارید که هر چیزی را زیر و رو می کند – و به خصوص اگر آن سگ اضافه وزن  داشته باشد – پس شما باید اوضاع را به عنوان رهبر دسته در دست بگیرید.

روزانه با دامپزشک خود در مورد نیازهای غذایی واقعی سگ خود مشورت کنید، یک برنامه ی غذایی منظم  برای سگ خود برنامه ریزی کنید و به آن پایبند باشید.

به هیچ کس اجازه ندهید در خانه خرده ریز و یا غذاهای انسانی به او بدهد و فقط وقتی به سگتان غذایش را بدهید که یک کاری که از او خواسته اید را انجام داده و آرامش و مطیع بودن در چهره ی او آشکار است.

شما همچنین می توانید از ظرف های های مخصوصی که ستون هایی در آن قرار دارد استفاده کنید، تا سگتان به راحتی و سرعت نتواند غذایش را ببلعد و یا اگر می خواهید یک راه حل با تکنولوژی پایین تر داشته باشید، می توانید یک توپ تنیس را در ظرف غذایش قرار دهید تا او مجبور شود برای خوردن غذایش دور و بر آن بچرخد.

وقتی این برنامه را شروع کردید، اولین باری که سگ شما از ظرف غذایش دور شد، ظرف غذایش را از جلویش بردارید، خواه همه چیز را خورده باشد خواه نخورده باشد.

این کار به شما کمک می کند تا این ذهنیت که الان زمان غذا است و تا فرارسیدن زمان وعده بعدی غذای بیشتری پیدا نمی کند ، در ذهن سگ شما تقویت شود.

تغییر ناگهانی در اشتهای سگ

شاید هم سگ شما یک خورنده پرشور نیست و می داند چه موقع جلوی این کار را بگیرد عادت های یک سگ می تواند تغییر کند. وقتی سگ شما یک دفعه این کار را می کند، معمولاً نشانه چیزی است. اگر سگ شما از سگی کم خور به سگی پرخور تبدیل شده، شما باید هر چه سریعتر علت این تغییر عادت را تعیین کنید تا بتوانید مشکل را حل کنید.

دو دسته دلیل برای تغییر ناگهانی عادت خوردن در سگ ها وجود دارد: روانشناسی یا فیزیولوژی. دلایل روانشناختی شامل تغییر در محیط است.

به عنوان مثال :
آیا اخیراً نقل مکان کرده اید یا تغییری در سرپرستان سگ ایجاد شده است؟

آیا بچه های بزرگتر از خانه رفته اند، افراد جدید دیگری به خانه نقل مکان کرده اند یا سگ های جدیدی وجود دارند؟

مواردی از این دست می تواند منجر به عدم امنیت و اضطراب شود که می تواند اشتها یا عدم تمایل به غذا را در یک سگ برانگیزد.

بخشی از گروه خانواده از بین رفته یا سرو کله ی شخص جدید دیگری پیدا شده است و ممکن است تهدیدی برای غذای او باشد.

در شرایط وجود یک سگ جدید، ممکن است در واقع این عامل باعث ایجاد تغییرات ناگهانی در سگ شما شده باشد و شما باید موارد را کنترل کنید تا مطمئن شوید که سگ جدید شما سعی در ترساندن سگ قدیمی تان ندارد تا او را از ظرف غذایش دور کند و در فرصت مناسب و زمانی که شما حواستان نیست غذای او را سرقت کند.

اگر یک سگی که قبلا مطیع بوده یکدفعه شروع به نشان دادن پرخاشگری غذایی کند، علت آن قطعاً روانشناختی است، بنابراین علاوه بر کار بر روی تغییرات خانگی باید بروی کاهش اضطراب سگ تان نیز کار کنید.

اگر عضو جدیدی در خانه دارید، اجازه دهید مدتی وظیفه ی تغذیه سگ را بر عهده بگیرد.

اگر شخصی از افراد خانواده خانه را ترک کرده است، چیزی از وسایل شخصی آن شخص را که بوی آن فرد را دارد در نزدیکی ظرف سگ قرار دهید. اگر سگ جدیدی در خانه دارید، کاری کنید که هر دو سگ(سگ قبلی و جدیدتان) بتوانند با نشستن و در کمال آرامش غذای خود را بدست آورند، با کاسه های جداگانه ای که در فاصله دور از هم قرار داده شده اند به آنها غذا بدهید، سپس آنها را کنترل کنید و اجازه ندهید که هرکدام از آنها به کاسه دیگری نزدیک شود، حتی اگر نزدیک شدن سگ به ظرف غذای سگ دیگر پس از اتمام غذا خوردنش باشد (حتی اگر فقط بخواهد باقیمانده ی غذای سگ دیگر را بو کند)

اگر چنین مسائلی در ذهن سگ شما نیست …

در شرایطی که اخیراً هیچ تغییر واضحی در خانه رخ نداده باشد – در اینصورت به کار گیری روش های بالا بعد از یک یا دو هفته هیچ نتیجه ای نشان نخواهد داد .

و در اینحالت افزایش ناگهانی اشتهای سگ می تواند نشانه ای از وجود برخی شرایط زیر باشد:

  • سالخوردگي
  • رشد بیش از حد باکتری در روده ها
  • بیماری کوشینگ
  • دیابت
  • نارسایی خارج لوزالمعده
  • پركاري تيروييد
  • واکنش به دارو

در بسیاری از موارد فوق، مکانیسم بیماری به صورت یکسان منجر به افزایش گرسنگی در سگ ها می شود:

بدین صورت که بدن سگ شما قادر به جذب مواد مغذی موجود در غذا یا هضم مناسب آن نیست، بنابراین اشتهای او بیش از حد می شود . در این شرایط آنها هر چقدر غذا بخورند در واقع باز هم گرسنه خواهند بود، بنابراین با خوردن همه چیز سعی در جبران این خلا می کنند.

وظیفه ی شما به عنوان رهبر گروه

به عنوان یک رهبر گروه، وظیفه شما ایجاد امنیت و هدایت سگ هاست.

اگر سگ شما ناگهان شروع به پرخوری کرده است، پس باید علت را مشخص کنید، و پس از آن اقدامات رفتاری یا پزشکی لازم را برای حل مشکل انجام دهید.

اگر سگ شما به طور طبیعی تمایل به پرخوری دارد، پس باید مسئولیت آن را بر عهده بگیرید و کنترل کنید که او می تواند چه چیزی را و به چه مقدار و درچه زمانی بخورد.

ما به طور طبیعی سگهایمان را دوست داریم و مقاومت در برابر چشمان درشت و صورت های نازشان برایمان دشوار است، به خصوص وقتی که آنها مانند گرسنه ها رفتار می کنند.

اما باید در نظر داشته باشیم که اگر هیچ دلیل پزشکی برای پرخوری سگ مان وجود نداشته باشد، ما با زیاد غذا دادن و افزایش اشتهایش به او لطفی نمی کنیم.

یک سگ دارای اضافه وزن هر قدر هم که برای غذا  خوردن هیجان داشته باشد سگ شادی نیست.

شاید او تصوری از اینکه چقدر غذا برایش کافی است نداشته باشد، اما ما این را می دانیم و برخلاف سگ ها، ما می دانیم که چگونه می توان یک قوطی کنسرو را باز کرد!!!!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *