انتخاب قفس پرنده مناسب و نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد

نکات مهم در انتخاب قفس پرنده مناسب

یکی از اصول مالکیت پرندگان انتخاب قفس پرنده مناسب برای اونهاست.

امروزه با وجود همه اندازه ها ، رنگها و مدلهای مختلف قفس پرندگان، هنگام خرید قفس پرنده مناسب برای حیوان خانگیتون در دریایی از انتخاب غرق می شید. اگرچه به نظر می رسد در مورد انواع قفس های پرندگان گزینه هایی بی پایان وجود دارد، اما چند راهنمای ساده وجود دارد که لحاظ کردن آنها می تواند پروسه انتخاب شما را بسیار آسان تر کند.

مکان و محل قرارگیری قفس پرنده

اولین موردی که باید در نظر گرفته شود تصمیم گیری در مورد محل قرارگیری قفس پرنده موردنظرتان می باشد.

براساس مکان  مورد نظرتان باید قفسی مناسب آن مکان را انتخاب کنید.‌

مکان انتخابی شما باید دور از در و پنجره و در قسمتی از منزل شما که بیشترین حضور شما و افراد خانوادتان در آن مکان است زیرا اینکار به اجتماعی تر شدن پرنده شما کمک می کند.

انتخاب اندازه مناسب قفس پرنده

مورد بعدی اینه که اندازه پرنده خودتون رو در ذهن داشته باشید.

اگرچه برای نگهداری یک فنچ یا قناری یک فضای کوچک بسیار خوبه، اما پرندگان بزرگتر به قفس های بزرگتر احتیاج دارند و همیشه بهتر گزینه انتخاب بزرگترین قفس پرنده ای هستش که می تونید برای پرنده تون بخرید.

نگهداری پرنده در قفسی کوچک می تونه منجر به رفتارهای نامطلوبی مانند جیغ زدن ، گاز گرفتن ، اختلالات روانی، کندن پر، و چندین مورد دیگه بشه.

یک قفس خوب قفسیه که اونقدری بزرگ باشه که پرنده تون بتونه به راحتی درش قدم بزنه و بالهاش را کاملاً دراز و باز کنه.

البته این نکته رو فراموش نکنید که وقتی تو قفس پرندتون، ظروف آب و غذا و اسباب بازی های پرنده تون رو اضافه می کنید، پرندتون مقداری فضا رو از دست میده!

فاصله بین میله های قفس

نکته دیگری که هنگام انتخاب قفس باید به آن توجه کنید، فاصله بین میله هاست.

پرندگان کوچکتر ، مانند پاراکیت هاا(طوطی سانان با سایز کوچک و متوسط) و مرغ عشق ، واسه اینکه بین میله ها گیر نکنند باید فاصله‌ی میله های قفس شون کمتر از 1.2 سانتیمتر باشه در غیر اینصورت از گیرافتادن و یا فرار کردن پرندتون از لای میله ها تعجب نکنید!!!

کسانی که پرندگان بزرگتری دارند بهتره به دنبال قفس هایی با میله هایی افقی باشند تا اینکه قفس هایی با میله های عمودی رو انتخاب کنند تا میله های قفس وسیله ای برای بالارفتن پرنده قرار بگیره.

شکل و سبک قفس پرنده مناسب

سبک قفس نیز فاکتور مهمی است. برخی دامپزشکان بر این عقیده اند که قفس های گرد به سلامت روانی پرندگان آسیب می رسانند و به همین جهت قفس های زاویه دار را انتخاب بهتری برای پرندگان می دانند.

بسیاری از این قفس ها را میشه آویزان کرد و یا بروی پایه قرار داد این قفس ها در ابعاد و اشکال مختلف و متناسب با هر گونه پرنده وجود دارند.

كيفيت قفس پرنده مناسب

کیفیت کلی قفس پرنده را قبل از خرید از لحاظ زیر ارزیابی کنید.

آیا قفس محکم و مقاوم به نظر می رسه؟

آیا قطعات شل و یا لبه های تیز در قفس پرنده وجود داره؟

بهترین قفس ها از جنس استیل ساخته می شوند که اولا  غیر سمی هستش ، به راحتی تمیز می شه و تراشه ندارند.

عملکرد اصلی قفس پرنده محافظت از پرنده است پس اطمینان حاصل کنید که خانه پرنده شما هیچ خطری برای سلامتی او ایجاد نمی کنه.

یک قفس پرنده که به درستی طراحی شده باشه، مزیت سالها استفاده و لذت بردن از اون قفس رو به پرنده و شما می بخشه.

این نکته مهم را به یاد داشته باشید که پرنده شما زمان زیادی را در قفس خودش سپری می کنه و دقیقاً مانند ما انسان ها به برخی تزئینات داخلی برای دیدن و سرگرم شدن نیاز داره!

قفس پرنده تون رو با اسباب بازی های رنگی، آبخوری و دانخوری و لوازم جانبی پر کنید تا از خوب سرگرم شدن پرنده تون مطمئن بشین.

با کمی برنامه ریزی و تصمیم گیری دقیق می تونید قفسی را انتخاب کنید که تمام انتظارات شما را برآورده کنه و در عین حال فضای زندگی امن ، محکم و مطمئنی رو برای پرنده تون فراهم کنه.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *